Tanie hotele

Opisy hoteli oraz ich recenzje, inforamcje na temat największych sieci hotelowych. Rezerwuj hotele w kraju i za granicą z naszą pomocą!

Tatry Wysokie – najwyższe góry po słowackiej stronie

Tatry WysokieWarto wybrać się tu jesienią, gdy hotele już pustoszeją. Warto wypocząć w Wysokich Tatrach po słowackiej stronie, w Szczyrbskim Plesie, Tatrzańskiej Łomnicy, czy Starym Smakowcu. Te małe miejscowości u stóp Tatr kuszą zacisznymi hotelami, basenami i deptakami.

Kto lubi przez wiele godzin maszerować z plecakiem po górskich szlakach, może wybrać się na Łomnicę (2364 metrów n.p.m.). To drugi pod względem wysokości szczyt w całych Tatrach i można się tam dostać kolejką gondolową z Tatrzańskiej Łomnicy. Podczas Ostatniego, najbardziej stromego odcinka trasy, wagonik w ciągu kilku minut pokonuje 850 metrów i znajduje się 300 metrów nad ziemią. Wjazd i zjazd kosztuje łącznie 39 euro. Można też pozostać na stacji pośredniej Skalnate Pleso, gdzie znajduje się doskonały punkt widokowy na całą okolicę i po zjedzeniu obiadu w restauracji zejść spacerkiem na dół, rozkoszując się wspaniałymi widokami wysokich gór i jesiennych lasów. Warto też odwiedzić Szczyrbskie Pleso, najwyżej położoną miejscowość w Tatrach. Nazwa pochodzi od jeziora – drugiego co do wielkości zbiornika wodnego w Tatrach. W Szczyrbskim Plesie najlepiej czują się amatorzy sportów zimowych, to tutaj można podziwiać skocznie narciarskie, gdzie rozgrywane są zawody Pucharu Świata.

Na podróż jeszcze w tym roku mamy czas do końca października, później szlaki są zamykane.

Smakowiec zaprasza na smaczne pierogi

Być może nazwa miejscowości związana jest ze smokiem, który tu kiedyś mieszkał. Mała osada była już znana w połowie XIX wieku wśród wielbicieli gór. Po wybudowaniu Grand Hotelu w 1904 roku do Starego Smakowca przyjeżdżali politycy oraz gwiazdy filmu i sceny. Przed jednym z hoteli w Starym Smakowcu stoi pomnik narciarza. Centrum miejscowości spotkać możemy wiele spacerujących rodzin. To właśnie tutaj znajduje się stacja kolei na Hrebienok. Wagon kolejki jest ciągnięty po szynach na linie przez wagon zjeżdżający w dół. Hrebienok jest dobrym punktem widokowym, z którego turyści po wypiciu kawy i zjedzeniu smażonego sera wyruszają dalej w podróż po górach. Dwie godzin pieszej drogi i dojdziemy do schroniska Chata Zamkowskiego, gdzie goście najbardziej chwalą pierogi z bryndzą.

Huraganowe wiatry, czyli halny

W Tatrach czasem wieje bardzo silny wiatr, zwany halnym. Zazwyczaj pojawia się wiosną lub jesienią i trwa od kilku godzin do kilku dni. Halny, który wiał 19 listopada 2004 roku, był najsilniejszy od wielu lat. Wyrządził ogromne szkody, bowiem połamał lub wyrwał z korzeniami trzy miliony metrów sześciennych drzew po słowackiej stronie Tatr.

W podróż na słowackie Tatry warto wybrać się o każdej porze roku, czy to latem, czy zimą, każdy znajdzie tu coś dla siebie. W okolicy jest doskonała baza noclegowa, istnieje wiele hoteli, pensjonatów, a także kwater prywatnych. Aby dojechać do Starego Smakowca i Tatrzańskiej Łomnicy trzeba po pierwsze dotrzeć do Zakopanego, stamtąd można dojechać busem do Łysej Polany, a dalej już autobusem po słowackiej stronie.

Comments are closed.

X